Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Jak wygląda proces kremacji?

Dzisiejsze nowoczesne krematoria używają pieców przemysłowych zaprojektowanych tylko do kremacji. Cały proces zajmuje około 2-3 godzin. Wiele krematoriów pozwala rodzinie zmarłych być świadkami kremacji. Niestety, przestrzeń może stanowić ograniczenie, dlatego najlepiej sprawdzić w krematorium, ile osób może uczestniczyć w ostatniej drodze zmarłego.

Proces kremacji: krok po kroku

Kremacja to proces spopielenia ciała w wyniku wystawienia go na działanie otwartego ognia, intensywnego ciepła i parowania. Odbywa się to w specjalnie zaprojektowanym piecu zwanym komorą kremacyjną lub retortą. Wiele krematoriów wykorzystuje w czasie procesu specjalną trumnę odpowiednią do kremacji lub sztywny kartonowy pojemnik. Kremowane szczątki są powszechnie nazywane „popiołami”, jednak w rzeczywistości składają się głównie z fragmentów kości.
Rzeczywisty proces kremacji składa się z pięciu podstawowych kroków:
- Zmarły zostaje zidentyfikowany i otrzymuje odpowiednie upoważnienie,
- Ciało jest przygotowywane i umieszczane w odpowiednim pojemniku
- Pojemnik z ciałem jest przenoszony do „retorty” lub komory kremacyjnej
- Po kremacji pozostały metal jest usuwany, a resztki są mielone
- Popioły są przenoszone do tymczasowego pojemnika lub do urny dostarczonej przez rodzinę.

cmentarz duzo grobow

Jak ciało jest przygotowane do kremacji?

Przygotowaniem ciała do kremacji zajmuje się zakład pogrzebowy. Pracownicy renomowanych zakładów pogrzebowych, takich jak funeralia.com.pl, kąpią, czyszczą i ubierają ciało. Tak przygotowane ciało jest zazwyczaj wystawiane w kaplicy domu pogrzebowego, gdzie rodzina może pożegnać się ze zmarłym. Po ceremonii ciało jest transportowane do krematorium i tam spopielone. Rodzina zmarłego najczęściej pozostaje w kaplicy, w której przebywa aż do zakończenia procesu kremowania. Niektóre zakłady pogrzebowe oferują transmisję procesu kremacji, dzięki czemu rodzina może uczestniczyć w ostatniej drodze zmarłego.

ostatnia droga na cmentarz
 

Co robi się z pozostałościami pozostawionymi bezpośrednio po kremacji?


Po kremacji specjalny procesor rozdrabnia fragmenty na coś, co nazywamy „kremami”. To właśnie mamy na myśli, gdy mówimy o prochach.
 

Jakiego rodzaju pojemnika używa się do kremowanych pozostałości?


Po zmieleniu popioły są umieszczane w plastikowej torbie. Torba jest umieszczana w urnie dostarczonej przez rodzinę lub w tymczasowym pojemniku. Urna lub pojemnik z popiołem jest zwracany rodzinie, a następnie odbywa się tradycyjna procedura pogrzebowa w obrządku katolickim lub świeckim

Facebook

Najczęściej oglądne

Udostępnij

Polecane

strony www strony www strony www